417 citiri

Seminarul Național de Securitate și Sănătate în Muncă / 18-20 mai 2018, Poiana Brașov

Rentrop & Straton organizeaza

Seminarul National de Securitate si Sanatate in Munca

Poiana Brasov, Hotel Sport****

18-20 mai 2018

Statisticile ITM arata ca, in Romania, isi pierd viata in accidente de munca peste 450 de angajati anual, cele mai multe accidente mortale fiind inregistrate in constructii.

Si nu uitati! Responsabilitatea pentru eventualele accidente va revine dvs., in calitate de angajator. Conform Legii nr. 286/2009 privind Codul penal, riscati pana la 3 ani de inchisoare daca nu luati masurile prevazute de lege pe linie de SSM. Si chiar si in cazul fericit in care scapati doar cu o amenda, aceasta este de ordinul miilor de lei!

Este un motiv suficient pentru a acorda atentie maxima securitatii si sanatatii in munca, mai ales ca inspectorii ITM urmaresc cu prioritate acest sector.

Potrivit art. 15 din Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 319/2006 aveti nu mai putin de 32 de obligatii pe linie de SSM. Cu alte cuvinte, sunt 32 de activitati concrete de care trebuie sa va ocupati pentru a fi in regula in ceea ce priveste securitatea si sanatatea in munca in compania dvs.

Doi specialisti de calibru in domeniul SSM sunt gata sa va dezvaluie toate secretele acestui domeniu extrem de sensibil!

Va invitam sa participati in perioada 18-20 mai 2018 la Seminarul National de Securitate si Sanatate in Munca!

Lectori
Mariana Basuc – Doctor in Securitate si Sanatate in Munca, cu o experienta de peste 27 de ani in coordonarea activitatilor din domeniu.
Ovidiu Mihaiu – Expert in Securitate si Sanatate in Munca si in coordonarea activitatilor de transport rutier si mentenanta auto la companii din tara si strainatate, avand la baza o experienta de peste 23 de ani in aceste domenii.

Tematica abordata
1. Securitate si sanatate in munca pentru toti lucratorii, indiferent de varsta
2. Cel mai important instrument de prevenire – instructiunile proprii pentru completarea si/sau aplicarea reglementarilor de securitate si sanatate in munca
3. O noua abordare in sprijinul angajatorului – controlul preventiv
4. Telemunca – conditii flexibile de executare a contractului de munca, inclusiv in ceea ce priveste abordarea securitatii si sanatatii in munca
5. Responsabilitatile sefilor ierarhici in domeniul SSM – cine poate lucra de la distanta?
6. Atributiile salariatilor care conduc masini de serviciu in desfasurarea sarcinilor de munca
7. Evaluarea riscului de accidentare in cadrul activitatilor de transport rutier
8. Studii de caz (accidente de munca si interpretari legislative)

De ce trebuie sa participati la Seminarul National de SSM?

Motivul e simplu: nerespectarea normelor de protectia muncii va poate aduce o pedeapsa de pana la 3 ani de inchisoare!

Eliminati complet riscul unui accident de munca!
Evitati orice problema care tine de SSM!

Cei doi specialisti de top care vor sustine Seminarul National de Securitate si Sanatate in Munca va vor arata in mod limpede ce obligatii aveti pe linie de SSM (inclusiv obligatiile mai putin cunoscute) si care sunt pasii de urmat pentru a fi intotdeauna in deplina legalitate.

Va costa de 30 de ori mai putin sa PREVENITI un accident de munca decat sa REMEDIATI DAUNELE dupa ce acesta s-a produs!

Astfel, in cazul unui accident de munca apar costuri legate de:
– primul-ajutor acordat accidentatului (medicamente, transport la spital, salarii personal medical)
– ingrijirile medicale in spital
– zilele de concediu medical necesare refacerii capacitatii de munca
– cercetarea accidentului (cheltuieli de personal, transport, materiale consumabile, expertize tehnice, telefoane etc.)
– reinstruirea personalului
– inlocuirea fortei de munca
– ajutoarele banesti pe care le acordati accidentatului.

Asadar, preveniti accidentele de munca, acordand maxima atentie obligatiilor pe care le aveti pe linie de SSM! Este singura actiune logica (si cea mai ieftina, totodata). Asigurati-va ca sunteti in regula cu orice aspect legat de SSM participand la Seminarul National de Securitate si Sanatate in Munca!

Nu uitati!
In Legea nr. 286/2009 privind Codul penal se specifica foarte clar ce riscati pentru neluarea sau nerespectarea masurilor legale privind securitatea si sanatatea in munca:

Art. 349
Neluarea masurilor legale de securitate si sanatate in munca
(1) Neluarea vreuneia dintre masurile legale de securitate si sanatate in munca de catre persoana care avea indatorirea de a lua aceste masuri, daca se creeaza un pericol iminent de producere a unui accident de munca sau de imbolnavire profesionala, se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda.
(2) Fapta prevazuta in alin. (1) savarsita din culpa se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la un an sau cu amenda.

Art. 350
Nerespectarea masurilor legale de securitate si sanatate in munca
(1) Nerespectarea de catre orice persoana a obligatiilor si a masurilor stabilite cu privire la securitatea si sanatatea in munca, daca prin aceasta se creeaza un pericol iminent de producere a unui accident de munca sau de imbolnavire profesionala, se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda.
(2) Cu aceeasi pedeapsa se sanctioneaza repunerea in functiune a instalatiilor, masinilor si utilajelor, anterior eliminarii tuturor deficientelor pentru care s-a luat masura opririi lor.
(3) Faptele prevazute in alin. (1) si alin. (2) savarsite din culpa se pedepsesc cu inchisoare de la 3 luni la un an sau cu amenda.

Seminarul va fi axat pe situatii practice!

Seminarul va fi axat pe situatii concrete in care responsabilii SSM intampina mari dificultati si pe dezbaterea tuturor aspectelor semnificative (mai ales juridice) ale acestor situatii.
Experienta editiilor anterioare ale Seminarului arata ca foarte apreciata este sectiunea de consultanta personalizata, in care participantii au posibilitatea sa puna propriile intrebari si sa primeasca pe loc raspunsuri absolut impecabile.

Inscrieri
Tarif de instruire seminar: 799 lei + 19% TVA = 950.81 lei (TVA inclusa)
Pretul nu include cazarea.

Atentie! Cititi detaliile de mai jos, daca doriti sa va asiguram si serviciile de cazare!

Taxa de participare la seminar include:
» Diploma de participare
» Pauze de cafea.

Tarif de instruire seminar + tarif de cazare* OPTIONAL:
2399 lei + TVA = 2854.81 lei (TVA inclusa)
Pensiune completa (cazare 2 nopti + mese) 2 nopti pentru 1 participant + insotitor

Tariful de cazare OPTIONAL: Cazare 2 nopti + mese (intrare vineri cu cina, iesire duminica cu mic dejun): 1.600 lei + TVA
* Cazarea este asigurata la Hotel Bradul****, Poiana Brasov.

Alte 5 beneficii ale participarii dumneavoastra:
» Facultativ, cazare la hotel Bradul**** din Complexul hotelier Ana Hotels, Poiana Brasov;
» Coffee break in cadrul seminarului;
» Accesul gratuit la piscina, sauna, jacuzzi, salon de relaxare la Hotelul Sport****, aflat in imediata apropiere a Hotelului Bradul****;
» Masa (intrare vineri cu cina, iesire duminica cu mic dejun) si seminarul vor avea loc la Hotel Sport****.
» Pentru insotitor, cazare + mese = GRATUIT!

Agenda evenimentului
Vineri, 18 mai
16:30-18:00 Sesiunea 1
18:00-18:15 Coffee break
18:15-19:45 Sesiunea 2

Sambata, 19 mai
9:45-10:00 Coffee break
10:00-11:30 Sesiunea 1
11:30-12:00 Coffee break
12:00-13:30 Sesiunea 2

Duminica, 20 mai
Check out

La finalul evenimentului veti fi recompensat cu diploma de participare!

Toti participantii la Seminarul National de Securitate si Sanatate in Munca vor primi CADOU lucrarea pe CD “Ghid practic. Intocmirea dosarului SSM“.

Lucrarea pe care v-o oferim cadou cuprinde legislatie comentata si explicata, recomandarile specialistilor, temeiuri legale, atentionari.

Din continutul lucrarii:
– Obtinerea autorizatiei de functionare din punctul de vedere al securitatii si sanatatii in munca
– Organizarea si functionarea comitetului de securitate si sanatate in munca
– Instructiuni proprii de securitate si sanatate in munca – legislatie, ghid de elaborare
– Procedura de instruire in domeniul securitatii si sanatatii in munca
– Conditii de acordare si utilizare a echipamentului individual de protectie
– Supravegherea sanatatii – obligatiile angajatorului
– Atributii si responsabilitati pe linie de SSM
– si multe altele.

Nota: Daca va inscrieti la un eveniment Rentrop&Straton, dar nu mai puteti participa, va rugam sa trimiteti o notificare cu minimum 3 zile lucratoare inainte de desfasurarea evenimentului, in scris, la adresa seminarii@rs.ro, sau telefonic, la numarul 021.209.45.45. In aceste conditii, suma deja achitata va permite participarea la alt eveniment similar organizat de Rentrop&Straton. In lipsa notificarii in conditiile specificate mai sus, suma achitata nu se va restitui.

Va asteptam cu placere!

Evenimente conexe